تست ماماپرینت, سرطان پستان, Mammaprint

تست MammaPrint : آزمایشی برای پیش بینی خطر عود سرطان پستان

 

MammaPrint  اولین آزمایش بررسی خطر عود سرطان پستان با تاییدیه  FDA (IVDMIA) است. بررسی ۷۰ ژنی منحصر به فرد MammaPrint توانایی بی سابقه ای را برای شما فراهم

می کند تا تشخیص دهید که بیماران مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه در معرض عود مجدد بعد از جراحی ، مستقل از وضعیت گیرنده استروژن و هرگونه درمان قبلی هستند.

 

این تست بر اساس RNA-Seq و تکنولوژی توالی یابی نسل جدید انجام می شود که بازدهی بسیار بالاتری نسبت به روش های پیشین دارد.

برخلاف آزمایش های ژنومی نسل قبلی ، ماماپرینت تمام مسیرهای مهم مولکولی درگیر در آبشار متاستاتیک سرطان پستان را بررسی می کند. این تجزیه و تحلیل ۷۰ ژنی بیماران را به دو گروه مجزا (با خطر عود کم یا خطر عود بالا) طبقه بندی می کند. نتایج پر خطر بدین معناست که یک بیمار از نظر آماری معنی دار (۱۱.۷٪) احتمال دارد که سرطانش در طی ۵ سال عود کند. همچنین نتایج کم خطر به معنی آن است که یک بیمار از نظر آماری معنی دار (۱.۳٪) احتمال عود مجدد بیماری طی ۵ سال را داراست.

با MammaPrint ، هیچ نتیجه حد واسطی وجود ندارد. اگر بیمار شما توسط ماماپرینت در ترکیب با  فاکتورهای ریسک سنتی به عنوان Low Risk شناخته شود ، ممکن است درمان هورمونی به تنهایی (مانند تاموکسیفن) برای کاهش خطر بازگشت مجدد سرطان پستان، کافی باشد. در مقابل ، اگر او توسط MammaPrint در معرض خطر بالا شناخته شود و متغیرهای خطر اضافی نیز وجود داشته باشند ، ممکن است درمان تهاجمی تر از جمله شیمی درمانی توصیه شود.

 

با ماماپرینت ، شما بینشی عمیق تر در مورد تهاجم تومور بیمار دریافت می کنید و به شما امکان می دهد پروتکل درمانی خود را متناسب با نیازهای فردی بیمار خود تنظیم کنید.

این آزمایش توسط داده های همسان تایید شده و دارای بالاترین سطح شواهد بالینی از یک کارآزمایی  بالینی تصادفی، آینده نگر و فاز ۳ است که به عنوان MINDCAT شناخته می­ شود.

MammaPrint  در بسیاری از گایدلاین های بالینی ایجاد شده توسط سازمانهای مراقبت از سرطان شناخته شده جهان است. گایدلاین بالینی، توصیه های مبتنی بر شواهد برای متخصصان مراقبت های بهداشتی است که در مدیریت بیماران درگیر هستند. گایدلاین ها با هدف ارتقاء كيفيت مراقبت و خدمات مبتني بر محکم ترین و به روز ترین شواهد تهیه شده اند. به عنوان مثال، ماماپرینت تنها تست در نوع خود است که توسط انجمن انکولوژی بالینی آمریکا برای بیماران دارای گره لنفاوی مثبت، تأیید شده است.

 

آزمایش ۷۰ ژنی (Mammaprint) در دسته اول موارد توصیه شده توسط شبکه جامع ملی سرطان (NCCN) قرار دارد. همچنین ماماپرینت تنها آزمایش ژنومی با تایید FDA و شواهد سطح ۱ که توسط انجمن انکولوژی بالینی آمریکا (ASCO) تایید شده است.

سایر گایدلاین های تایید کننده Mammaprint شامل موارد زیر می باشند:

  • گایدلاین انیستیتو CBO هلند برای درمان سرطان پستان اولیه
  • گایدلاین بین المللی انکولوژی   St.Gallen برای درمان سرطان پستان در مراحل اولیه
  • گایدلاین گروه انکولوژی زنان و زایمان آلمان (AGO) برای مدیریت سرطان پستان
  • کارگروه اروپایی تومورمارکرها (EGTM)

 

دریافت فایل نمونه گزارش ماماپرینت بیمار با ریسک بالا

دریافت فایل نمونه گزارش ماماپرینت بیمار با ریسک پایین